Posláním Sociální agentury je usilovat o zlepšení kvality života lidí se zdravotním postižením s důrazem na jejich pracovní uplatnění.
Impuls
POPIS PROJEKTU
Projekt je zaměřen zejména na dlouhodobě nezaměstnané osoby se zdravotním postižením, které se nemohou z důvodů nízké kvalifikace a velmi často kombinovaného zdravotního postižení, uplatnit na současném trhu práce. Dále osoby se zdravotním postižením momentálně v pracovním poměru, kterým však z výše uvedených důvodů hrozí ztráta zaměstnání a s tím související možnost následného sociálního vyloučení.
Jednotlivé aktivity jsou zaměřeny zejména na diagnostiku individuálních barier, osobní motivaci, získání základních sociálních a profesních dovedností, specifické rekvalifikace, poradenství v oblasti pracovního uplatnění a zprostředkování zaměstnání. Aktivity budou realizovány ve spolupráci s dalšími institucemi a organizacemi v rámci okresů Ústí nad Labem a Teplice. Jedná se především o instituce státní správy (zejména ÚP), samosprávné instituce (soc.odbory magistrátů), zdravotnická zařízení (rehabilitační oddělení Masarykovy nemocnice v ÚL) a klíčové poskytovatele služeb z řad NNO, se kterými žadatel úspěšně spolupracuje v rámci regionálního systému pracovní rehabilitace již několik let.
AKTIVITY PROJEKTU
Programy diagnostiky a motivace
- motivačně aktivizační programy
- bilanční diagnostika
- ergodiagnostika
Programy pro získání základních sociálních a profesních dovedností
- kurz asertivity, komunikace a zvládání stresu
- kurz pracovně právního minima
- kurz základů práce na PC
Programy pro profesní přípravu
- rekvalifikační kurz Obsluha osobního počítače
Zprostředkování zaměstnání
- vyhledávání zaměstnání pro osoby se zdravotním postižením a zaměstnanců pro zaměstnavatele
- poradenství pro osoby se zdravotním postižením a zaměstnavatele v oblasti pracovně-právní problematiky
- zajištění pracovního uplatnění, v rámci kterého se realizují tvz. Místa na zkoušku (odborná praxe dle vybraného pracovního uplatnění)
CÍLE PROJEKTU
Obecným cílem projektu je zmírnění sociálního znevýhodnění specifických skupin obyvatelstva včetně jejich sociálního začlenění, a to především v oblasti pracovního uplatnění. Specifické cíle vycházejí z identifikovaných potřeb cílové skupiny a charakteru aktivit navržených v rámci projektu.
Specifické cíle projektu:
- uspokojení poptávky po službách pracovní rehabilitace a vzdělávání v okresech Ústí nad Labem a Teplic,
- posílení motivace cílové skupiny pro vstup na trh práce,
- snížení rizik spojených se ztrátou pracovního místa u osob se zdravotním postižením bez potřebné kvalifikace a sociálních dovedností,
- posílení regionální spolupráce mezi poskytovateli sociálních služeb, zdravotnictví a službami zaměstnanosti a
- podpora zaměstnanosti osob se zdravotním postižením.